Jarní bylinné inspirace

 

Tipy pro posílení zdraví v období viroz a předjarní vitalitu

Když člověk cítí, že se to kolem hemží "bacily" a cítí se oslabený, mají úžasný a razantaní účinek

Éterické oleje s protivirovými účinky:
ravintsara, eukalyptus, niaouli
jehličnany - borovice, smrk, modřín, jedle
citrusy - např. citron, limeta

Můžeme je i spolu kombinovat. Jsou vhodné do difuzéru nebo je stačí jen nakapat na vatičku a nechat položené třeba na poličce. Ideální je natřít se rostlinným olejem (ideálně za studena lisovaným, klidně něco, co máte doma v kuchyni - olivový apod.) s pár kapkami éterického oleje. Nezapomeneme na plosky nohou, kde je spousta akupresurních bodů.

Nemáme-li éterické oleje, uděláme si aspoň koupel nohou v lavorku se solí. Obzvlášť, trpí -li člověk na studené nohy.

Je důležité a velmi posílí naši vitalitu mít pravidelný přísun kyseliny listové. Chcete-li na to jít přírodní cestou, pojídejte nejen listovou zeleninu, co se dá teď koupit čerstvá. Její vitalita je v únoru a z dovozu sporná. Výborné je domácí naložené kysané zelí, kyselinu listovou najdeme i v zavařených okurkách. A samozřejmě zásobárna vitálních látek jsou klíčky. Z obilí (např. pšenice), luštěnin (mungo, čočka, hrách) i mikrogreens třeba z řeřichy či vojtěšky.

Inspiraci  najdete na mém FB i živých kurzech, kterých mám teď o klíčcích i s bohatou ochutnávkou hned několik:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100064814989269





 

Sezona divokých bylin začíná s medvědím česnekem. Takové výzvě nemůžu odolat, takže vyrážím pro zásoby tohoto jarního životabudiče. Máme poblíž vyhlášenou lokalitu, v řídkém listnatém lesíku s duby, javory a jasany hned u řeky - nádherně svěží zelený koberec překrývá a přerůstá zahnědlé vrstvy starého listí. Tady se opravdu nemusíme bát, že si...