Česnek medvědí

23.03.2020

Sezona divokých bylin začíná s medvědím česnekem. Takové výzvě nemůžu odolat, takže vyrážím pro zásoby tohoto jarního životabudiče. Máme poblíž vyhlášenou lokalitu, v řídkém listnatém lesíku s duby, javory a jasany hned u řeky - nádherně svěží zelený koberec překrývá a přerůstá zahnědlé vrstvy starého listí. Tady se opravdu nemusíme bát, že si spleteme hladké a široké listy medvědího česneku s konvalinkou. Typická česneková vůně se line, sotva list jen trošku nalomíte. A samozřejmě česneková chuť, útočící proti bakteriím, virům a plná vitaminů a minerálů. Pikantní, avšak o mnoho jemnější než u klasického česneku kuchyňského. Za tu může u česneků právě velmi cenná látka allicin. Toto přírodní antibiotikum je výbornou prevencí i lékem na chřipky, nachlazení a taky nejen jarní únavu. Sytě zelené listy jsou zásobárnou železa či vitaminu C. A cenným zdrojem kyseliny listové! Té se v dnes běžné stravě hrubě nedostává. Jarní byliny nám ji teď nabízí prostřenou - rovnou se zakousnout. Přesto to s konzumací česneku, jak klasického, tak medvědího, nepřeháníme. Ve vyšších dávkách může dráždit zejména žlučník, také slinivku či žaludek.

"Medvěďák" vyrůstá z cibulek a tvoří malé trsy - při sběru lístky jemně uštípneme, někdo je i stříhá. Bereme vždy jen některé z trsu. Dáváme pozor, ať nevytrhneme ze země i cibulku. Co s tou "kyticí" potom? Samozřejmě část spaseme přímo v lese na místě sběru. Vybavíme-li se předem třeba rohlíkem s máslem, máme chutnou lesní svačinku. Zbytek listů ponecháme doma volně ležet v košíku v chladnu a stínu či v ledničce a vydrží nám čerstvý skoro týden.

Přikusujeme ho téměř ke každému jídlu. V současné situaci se asi nikdo nepozastaví nad česnekovým odérem. Rychlá varianta dresingu je nasekat lístky a smíchat s kysanou smetanou, případně lze dosolit a přidat majonézu (a máte i více konvenční variantu). Přidáním dalších přísad jako vajíčka, tvaroh nebo i hořčice vykouzlíme jarní pomazánku. Samozřejmě hlavní vitalizující přísada je česnek medvědí. Můžeme přidat i další jarní "plevele" - bršlici, ptačinec, spařenou a jemně posekanou kopřivu....všechny nabízí desítky receptů a využívám je v kuchyni i na kurzech. Nechcete-li se pást, tak dejte třeba najemno nastrouhanou mrkev. Taková pomazánka výborně ladí s opečenými tousty nebo topinkami.

Můžeme taky vytvořit obměnu klasických toustů. Krom sýru a třeba i šunky přidáme i česnek medvědí, případně česenekové pesto. Do toustu můžeme zapéct i další divoké byliny, o kterých si povíme příště.

Obědové menu, které snoubí dojídání starých zásob ze sklepa a nadšení z jarní mízy, jsou bramboráky s medvědím česnekem: klasické těsto (nastrouhané brambory, vejce, sůl mouka - část pšeničné mouky jsem nahradila bezlepkovou kukuřičnou a druhé vejce sliznatým lněným semínkem) no a samozřejmě doplněné o jemně posekaný medvědí česnek.

Jestliže holdujete "kuchyňské alchymii" a chcete se pustit do zajímavějších a trvanlivějších produktů, udělejte si domácí pesto s divokým česnekem. K výrobě pesta připravuji článek s fotkami a možná i video, brzy zde. Základní suroviny jsou byliny, olej, sůl a případně různá semnínka.

Pokud vás tyto jednoduché recepty inspirují k vytváření dalších variací, přeji vám hodně úspěchů a dobrou chuť. A zdraví!